Makléři se bojí, že nedostanou peníze, Lidové noviny

18. 03. 2003

Garanční fond stále čeká na peníze od státu, které mu ze zákona přísluší

PRAHA - Tři čtvrtě miliardy korun potřebuje garanční fond na výplatu klientů zkrachovalých obchodníků s cennými papíry. Pokud Union banka přijde o licenci, garanční fond bude muset vyplatit i klienty jejích fondů.

Vláda měla podle původních předpokladů o státní výpomoci Garančnímu fondu obchodníků s cennými papíry (GF) jednat tento týden ve středu. ˝Na programu vlády tento bod ale není. Obáváme se, že půjčku opět zítra nedostaneme,˝ říká šéf GF Jiří Korb s tím, že si přístup vlády nedokáže vysvětlit. Vláda o pomoci garančnímu fondu jednala od konce loňského roku již dvakrát. Státní rozpočet přitom s výplatou 750 milionů korun pro GF pro letošek počítá. ˝Asi se objevily nové požadavky na platby ze státního rozpočtu, se kterými se nepočítalo, a rozpočet je pod tlakem. Poslední rána je arbitráž s CME,˝ soudí Korb, proč dosud k výplatě půjčky nedošlo. Garanční fond má vyplatit zhruba 32 tisíc klientů zkrachovalých makléřů, jako byli Private Investors, KTP Quantum a tři menší obchodníci. Výše sumy, kterou má klientům GF ze zákona vyplatit, ještě není celkově vyčíslena. ˝Těch 750 milionů by pokrylo výplatu, se kterou se počítalo pro letošek,˝ dodává Korb. ˝Je to tragédie,˝ uvedl ke zdržení ve výplatě Martin Petrášek z Asociace poškozených Private Investors s tím, že se stává tradicí, že stát odkládá plnění svých povinností, u nichž mu nehrozí žádné sankce. Podle Petráška je přístup státu varováním pro ostatní klienty obchodníků s cennými papíry. Korb upozornil, že někteří politici v poslední době uváděli, že existence GF je zbytečná. ˝Například Union banka má licenci obchodníka. Pokud skončí jako banka, přijde i o tuto licenci. Klienty budeme opět vyplácet my,˝ říká Korb s tím, že výplaty nebudou zdaleka tak vysoké jako ve Fondu pojištění vkladů v bankách, ale budou se pohybovat ˝řádově v milionech korun˝.

Bohatí Pražáci ne

Ministerstvo financí nedávno potvrdilo, že je ochotno fondu peníze uvolnit. Musí to ale schválit vláda. Podle mluvčího Jaroslava Dědiče již ministerstva seznámilo vládu s riziky, které mohou státu vzniknout hrozí například soudní spory s klienty. Resort tedy navrhuje, aby se stát s garančním fondem vyrovnal. Do budoucnosti se však stát chce svých závazků vůči garančnímu fondu zbavit. ˝Připravujeme novelu zákona o cenných papírech, aby stát nemusel sanovat tento fond,˝ dodává Dědič. Stát chce, aby garanční fond fungoval na stejném principu jako fond pojištění vkladů, z nějž se vyplácí klienti zkrachovalých bank. Výplatu investorů by tak negarantoval stát a garanční fond by závisel pouze na příspěvcích od obchodníků s cennými papíry. Příspěvky by se proto měly zvýšit. Korb uvedl, že na liknavost vlády doplácejí hlavně staří lidé. ˝268 klientů do podání přihlášky zemřelo. Téměř 10 tisíc jich je starších 60 let,˝ sdělil Korb. ˝Mnozí mají představu, že našimi klienty jsou bohatí Pražáci. Tak to ale hlavně v případě KTP Quantum není,˝ dodal. Klienti KTP činí 28600 z celkového počtu 32 tisíc klientů fondu.

Složení poškozených klientů podle krajů